نصب اتوماتیک ویندوز از طریق شبکه و سرور راه دور ris

پیش فرض نصب اتوماتیک ویندوز از طریق شبکه و سرور راه دور ris


RIS
محصول مایکروسافت که با استفاده از PEXboot به نصب سیستم عامل روی سیستم های درون شبکه یا سیستم های راه دور می پردازد در ادامه به معرفی این سرویس و نیازمندی های آن می پردازیم.

آشنایی با سرویس RIS
سرویس RIS برای نصب سیستم عامل بر روی سیستم های کلاینت ها کاربرد دارد با استفاده از این روش دیگر نیاز به سی دی برای نصب سیستم عامل از بین می رود با استفاده از این روش می توان نرم افزار ها را نیز در پروسه نصب ویندوز نصب نمود یا حتی درایورها و سازگاری کاملی با Unattended Installation (نصب خودکار) دارد .

در نتیجه شما می توانید با استفاده از این روش بر روی سیستم های درون شبکه سیستم عامل را نصب کنید که شامل نرم افزارهای مد نظرات و درایور ها نیز می شود و تمامی این مراحل بسته به حجم نرم ازارها و سخت افزار سیستم شما زمانی بین ۱۵ دقیقه تا ۶۰ دقیقه خواهد بود با استفاده از این روش می توانید به صورت هم زمان بر روی چندین و چند سیستم پروسه نصب سیستم عامل را اجرا کنید.

سیستم های قابل مقایسه با آن محصولی است از شرکت سیمانتک به نام Symantec Norton Suite Solution و Windows Deployment Service که در واقع جایگزین RIS شده است.
Symantec Norton Suite Solution همان Norton Ghost معروف است که با تغییرات بسیار زیاد برای شبکه های متوسط و بزرگ با قابلیت های فراوان ارائه شده است.

در این جا قصد داریم RIS را معرفی نماییم و برسی محصول سیمانتک را به پست دیگری موکول می کنیم.

تاریخچه :

RIS در ویندوز ۲۰۰۰ معرفی گردید که جز سرویس های انتخابی قرار داشت در ابتدا تنها بر روی نسخه Win 2K Professional در دسترس بود که با آمدن سومین پک | SP3 دسترس بود که با آمدن سومین پک وسرویس های انتخابی قرار داشت .
در ابتدا تنها بر روی معرفی این سرویس و نیازمندی های آن می پردا) بروز رسانی ویندوز ۲۰۰۰ این سرویس بر روی نسخه Win 2K Server نیز فعال گردید. از زمان ارائه این سرویس توسط مایکروسافت دو بار بروزرسانی گردیده است اولین بار برای پشتیبانی از Windows XP و دومین بار برای پشتیبانی از Windows Server 2003 .

هم اکنون با WDS |Windows Deployment Services در Windows Server 2003 SP2 و Windows Server 2008 جایگزین این سرویس شده است.


توضیح : با توجه به ای موضوع که WDS جایگزین RIS شده است در آینده به معرفی WDS نیز پرداخته خواهد شد. در این پست از Windows Server 2003 SP2 R2 استفاده خواهد شد که شامل WDS و RIS می باشد.


پیش نیاز های سرور ( سرویس دهنده RIS)

 • · Domain Naming Service (DNS) Server
 • · Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Server
 • · Active Directory | AD
کلیه سرویس های فوق برای اجرا نمودن RIS در درون شبکه لازم و ضروری است. پس قبل از این که اقدام به نصب سرویس RIS نمائید از وجود سرویس های فوق اطمینان حاصل کنید.
پیش نیاز های کامپیوترها

 • · تنظیم بوت سیستم کاربران (برای بوت شدن از طریق کارت شبکه)
 • · رام (ROM) پشتیبانی کننده از PXE DHCP-based نسخه (۰٫۹۹C)یا بالاتر
*همیشه با بروزرسانی کارت شبکه سیستم از سایت سازنده آن آخرین نسخه از PXEboot موجود بر روی آن نصب خواهد شد.


حداقل نیازهای سخت افزاری سیستم اجرا کننده RIS (بر روی ویندوز ۲۰۰۰)
 • · Pentium II 200 MHz یا بالاتر
 • · ۶۴ MB رم یا بالاتر
 • · هارد دیسک با حداقل ۲ پارتیشن (پارتیشن اول : سیستم عامل | پارتیشن دوم : پوشه مربوط به RIS)
 • · کارت شبکه ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰

نحوه ارتباط سرویس دهنده و کاربران

RIS برای ارتباط با کاربران از DHCP استفاده می کند به این صورت که در زمان بوت شدن سیستم ها، آنها درخواست IP می دهند و در همان مراحل ابتدائی، سیستم ها GUID خود را به سرور می فرستند GUID همان شناسه یکتایی است که که AD به وسیله آن سیستم را شناسائی می کند و RIS و سایر سرورها به صورت زیر پاسخ سیستم را می دهد:
 1. DHCP به سیستم کلاینت یک IP اختصاص می دهد
 2. IP آدرس RIS سرور برای سیستم کلاینت فرستاده می شود.
 3. نام بوت ایمیجی (boot Image) که سیستم کاربر برای درخواست و ارتباط اولیه با RIS به آن احتیاج دارد برای کلاینت فرستاده می شود.
بعد از ارتباط اولیه RIS سرور برای شناسایی کاربر از GUID آن استفاده می کند به این صورت که AD را برای وجود این GUID جستجو می کند (Computer Object) .
از آنجایی که بر روی Windows Server 2003 بسته RIS وجود ندارد بایستی بسته WDS یا Windows Deployment Service را نصب نمود که شامل مد های زیر است :
 1. Legacy mode : همان RIS است. (قابلیت نصب نسخه های ویندوز تا قبل ازVista و Server 2008)
 2. Mixed mode : در واقع RIS + WDS است.(قابلیت نصب تمام نسخه های ویندوز)
 3. Native mode : همان WDS است. (قابلیت نصب نسخه های ویندوزVista و Server 2008 وSeven )

 

نحوه نصب سرویس RIS و راه اندازی سرویس RIS

بعد از آنکه| DNS Server | Active Directory DHCP Server در شبکه نصب شد برای نصب RIS | WDS–Legacy mode مراحل زیر را دنبال می کنیم :

۱٫ وارد منوی Start شده واز منوی Control Panel گزینه Add/Remove Program را کلیک کنید و روی Add/Remove Windows Component کلیک کنید.

۲٫ از لیست پیش رو گزینه Windows Deployment Service را انتخاب نموده و Next را بزنید.(CD Windows Server 2003) را در درون CD-ROM قرار دهید.

۳٫ روی Finish کلیک کنید


۴٫ در صورتی که پیغامی مبنی بر Restart سیستم دریافت نمودید روی Yes کلیک کنید.


۵٫ بعد از راه اندازی مجدد با اکانت Local Administrator وارد سیستم شوید.


نحوه راه اندازی سرویس RIS


1. وارد Run شوید و تایپ کنید RISetup.exe و روی OK کلیک کنید.
۲٫ صفحه خوشامد گویی RIS بازخواهد شد و پیغامی مبنی بر نصب پیشنیازها را قبل از ادامه نصب به شما گوشزد می کند. روی Next کلیک کنید.


۳٫ در این صفحه آدرس پارتیشنی که می خواهید به RIS برای نصب سیستم عامل ها اختصاص دهید را باید مشخص کنید (دقت داشته باشید که پارتیشن فوق نباید پارتیشن ویندوزتان باشد و حتما بایستی با سیستم فایل NTFS فرمت شده باشد). روی Next کلیک کنید.


۴٫ در این صفحه دوگزینه پیش روی شماست
Respond to client computer requesting service : با انتخاب این گزینه در واقع سرویس RIS را برای پاسخگویی به کلاینت ها فعال می کنید. در صورت برداشتن چک مارک این گزینه RIS به درخواست ها پاسخی نخواهد داد.

Do not respond to unknown client computer: این گزینه در حالتی که انتخاب شود به درخواست های ناشناخته (درخواست از کلاینت هایی که GUID آنها در AD وجود ندارد) پاسخی نمی دهد در عوض به کلاینت هایی که GUID آنها در AD وجود دارد پاسخ خواهد داد. روی Next کلیک کنید.۵٫ در این قسمت آدرس CD-ROM یا محل قرار گیری فایل های سیستم عامل را مشخص کنید که می تواند بنا به نیاز شما یکی از سیستم عامل های قبل از ویندوز Vista وServer 2008 باشد.در اینجا ما از Windows XP Service Pack 2 استفاده کرده ایم. روی Next کلیک کنید.


۶٫ اطلاعات ویندوز انتخابی شما به پوشه RIS در پارتیشنی که مشخص نموده اید انتقال می یابد در این قسمت می توانید نام آن پوشه را مشخص کنید (با نام گذاری مرتبط با سیستم عامل در آینده سر درگمی کمتری خواهید داشت) روی Next کلیک کنید.

۷٫ در این صفحه نام و توضیحی که کاربران در هنگام نصب دریافت می کنند را می توانید مشخص کنید .روی Next کلیک کنید.

۸٫ تنظیمات انجام شده توسط شما به صورت خلاصه در این صفحه نمایش داده می شود در صورتی که مورد تائید شماست روی Finish کلیک کنید.

۹٫ منتظر بمانید تا فایل های مورد نیاز روی سیستم ذخیره شوند و پیکربنده های لازم صورت پذیرد.

۱۰٫ در صورت موفقیت آمیز بودن پروسه پنجره ای مطابق زیر ظاهر می شود. روی Done کلیک کنید.

........................................................................................................

 • در پست قبلی به آنجا رسیسدیم که سرویس RIS نصب شد و اولین ویندوز نیز به سرویس اضافه گردید در این پست به یکسری تنظیمات تکمیلی پرداخته خواهد شد برای ادامه مراحل زبر را انجام دهید :

 • کنسول Active Directory Users and Computers را باز نمائید. (در پنجره Run تایپ کنید dsa.msc و Enter را بزنید.)

 

در پنجره باز شده گزینه Domain Controller را باز نمایید و بر روی سرور کلیک راست نمائید و Properties را انتخاب کنید.

تب Remote Install را انتخاب کنید و برای تنظیمات پیشرفته تر روی Advanced Settings کلیک کنید. اگر می خواهید نحوه پاسخ گویی سرور به کلاینت ها را تغییر دهید می توانید در قسمت Client Support تنظیم مورد نظرتان را اعمال کنید که در پست قبلی توضیح داده شد.

 • در پنجرهNew Clients دوقسمت وجود داره که در عبارتند از :
  Client Computer Naming Format : در این قسمت مشخص می کنید که Computer Account به چه صورتی نام گذاری شود با کلیک بر روی Customize پنجره ای مطابق شکل باز خواهد شد که شما را راهنمایی می کند و لیست متغیرها را به شما نشان خواهد داد


در تب Images شما می توانید یک ویندوز دیگر به لیست اضافه کنید یا یک نسخه تغییر یافته از ویندوزهای درون لیست را به لیست اضافه کنید برای مثال می توانید به این لیست ویندوز SP3 را اضافه کنید یا با استفاده از Unattended Installation یک نصب خودکار را به یکی از ویندوز های لیست فوق اضافه کنید مبحث Unattended Installation مبحث مفصلی است که در آینده پستی را به آن اختصاص خواهم داد. اما برای آنکه این مطلب ناقص نباشد فرض می کنیم که فایل Unattended Installation با ابزار Setupmgr.exe ساخته شده است و مطلب را ادامه می دهیم. در این صفحه روی Add کلیک کنید.

در این صفحه دو گزینه وجود دارد که عبارتند از :
Associated a new answer file to an existing image : این گزینه این امکان را به شما می دهد که یک Answer file را که بصورت دستی یا با ابزار Setupmgr.exe ساخته اید را به ویندوزی که قبلا اضافه نموده اید، الصاق کنید.هدف از این کار می تواند خودکار نمودن مراحل نصب ویندوز ، محل قرار گیری درایور های اضافه شده و حتی Join نمودن کاربران به Domain به صورت خودکار در پروسه نصب باشد.در اینجا این گزینه را شرح خواهیم داد.
Add a new installation image : در صورتی که می خواهید یک ویندوز دیگر را به RIS اضافه کنید از این گزینه استفاده کنید که مراحل آن در پست قبلی ارائه شده است.

در این قسمت آدرس Answer file ساخته شده را به برنامه می دهیم که برای این موضوع باید گزینه An Alternate location را انتخاب کنیم.


در این مرحله باستی ویندوزی را که می خواهیم این Answer File روی آن قرار بگیرد و پروسه نصب آن را به صورت خودکار در آورد را انتخاب می کنیم.

روی Browse کلیک کنید و مسیر قرار گیری Answer file را مشخص نمائید.پسوند فایل باید Sif باشد که در صورتی که از Setupmgr استفاده نموده اید پسوند آن را برای شما Sif گذاشته است.

در این پنجره می توانید نام و توضیحی را که کلاینت در زمان انتخاب می بیند را مشخص کنید با نوشتن توضیح کامل و نام گذاری مناسب می توانید از مشکلات و سوالات کلاینت ها بکاهید.


تنظیمات خود را مرور کنید و روی Finish کلیک نمایید.


Answer file شما به لیست اضافه گردبد و هر دو گزینه در دسترس کلاینت ها قرار دارد


برای تنظیمات سطوح دسترسی کاربران روی Properties کلیک کنید و گزینه Permission را انتخاب نمایید.

در پنجره Permission حذف نمودن گروه Everyone و اضافه نمودن گروه مورد نظرتان می توانید لیست نمایش داده شده برای کاربران را محدود کنید مثلا فرض کنید بخش فروش شرکت از یک سری برنامه ها و بخش منابع انسانی از یک سری برنامه ها استفاده می کنند و شما می خواهید کلاینت های هر بخش فقط ویندوز هایی را مشاهده کنند که برای آنها تنظیم شده است ، برای آن کار Everyone را حذف کنید و گروه مورد نظر را اضافه نمایید این پروسه را با دادهن سطوح دسترسی به صورت دستی به فایل sif نیز می توانید انجام دهید

 

/ 0 نظر / 28 بازدید