انواع نسخه های ویندوز7

  تصویر پیشرفت ویندوز:

 

تاریخچه ویندوز ها:
ویندوز ۹۸
ویندوز۲۰۰۰
ویندوز اکسپی
ویندوز ویستا
ویندوز موبایل

مایکروسافت ویندوز ۹۸:

نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و در واقع نسخه بهروز شده ویندوز ۹۵ میباشد. (این ویندوز Memphis هم نامیده میشود) استفاده از اینویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت و هم اکنون هم مورد استفاده میباشد. ازامکانات این میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

*مرورگر مستقل مایکروسافت
*
توانایی فرستادن و گرفتن نامههای الکترونیکی
*
سیستم فایل FAT32
*
پشتیبانیاز USB
*
پشتیبانی از DVD

سیستم عاملی که از نظر درایوها ضعیف ولی از نظرتخصیص منابع کامپیوتر به خود خوب است.

مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰:

ویندوز ۲۰۰۰ سیستمعاملی برای کامپیوترهای شخصی (PC) است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شدهاست. این سیستمعامل گرافیکی در سال 2000 معرفی گردید و برای ایستگاههای کاری و سرورهای شبکه به کار میرود.

مایکروسافت ویندوز اکس پی:

این نسخه از ویندوز در سال ۲۰۰۱ توسط مایکروسافت عرضه شد و تا پایان سال ۲۰۰۶ انتشار یافت. البته تا چند سال بعد از توزیع نسخه این ویرایش Service Pack 1 و Service Pack 2 این محصول هم اضافه شد.اضافه شود که شرکت ماکروسافت service pack3را تولید کرده و برخی از کارایی های ویندوز vista را به ان اضافه کرده است. این ویندوز در دو نسخهٔ خانگی (home edition) و پیشرفته
(professional) در بازار عرضه میشود.

مایکروسافت ویندوز ویستا:

جدیدترین نسخه از سیستم عامل ویندوزاست. در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. این نسخه از ویندوز تقریبا محیطی متفاوت با اکس پی داشته و کار کردن با آن نسبت به اکس پی دشوار تر است و دلیل آن هم تغییرات بوجود آمده در آن است که البته این سختی طبیعی بوده و زمانی که کاربران برای اولین بار دست از ویندوز 98 کشیدند و دل به اکس پی دادند چنین مشکلات و دشواری هایی وجود داشت . ولی باید گفت که واقعا مایکروسافت سنگ تمام گذاشته و ویستا را به بهترین نحو طراحی نموده است و از نکات مثبت آن می توان به سرعت خوب و رابط گرافیکی بسیار عالی با محیطی خستگی ناپذیر برای کابر و همچنین سرعت بالای آن در اینترنت و شبکه های بیسیم اشاره نمود .این نکات مثبت زمانی آشکار خواهد شد که کامپیوتر شما دارای یک پردازنده قدرتمند (مانند دوهسته ای) وکارت گرافیکی مدل بالا و حداقل رم یک گیگابایت و فضای هارددیسک حداقل به میزان 15 گیگابایت باشد ، البته مقدار 5 گیگابایت از این فضای 15 گیگابایتی که گفته شده می توان گفت که بصورت فضای خالی بوده و برای انجام عملیات ( پروفایل ، هایبرنت که دیگر در این ویندوز بجای استندبای آمده است و ...) ویندوز لازم است.

مایکروسافت ویندوز موبایل:

این نسخه از ویندوز مخصوص دستگاههای پاکت پی سی می باشد که آخرین نسخه این ویندوز موبایل نسخه 1windowsMobile6 . است.

مایکروسافت ویندوز 7:

شرکت سازنده:مایکروسافت
نوع هسته: Hybrid Kernel
نوع منبع: منبع بسته
تاریخ عرضه: ۳ ژوئن ۲۰۰۹

نسخهٔ فعلی: ۶.۱.۶۹۳۳ (۲۸ اکتبر ۲۰۰۸آخرین نسخه آزمایشی ۶.۱.۶۹۳۳ (۲۸ اکتبر ۲۰۰۸)پروانه Microsoft EULA

قابل ذکر است که نسخه آتی سیستم عامل ویندوز پیش از این با اسم رمز پروژه ای Viennaو Blackcomb معرفی شده بود که اخیرا مایکروسافت با تغییر آن به  Windows 7 اظهار کرده است.

Microsoft Windows 7:

Microsoft Windows 7

 

مقدمه:

بعد از مدتها مایکروسافت، نسخه Windows 7 Ultimate beta Build 7000 خود را رسما در تاریخ جمعه 9 ژانویه 2008 برای دانلود عمومی و تست در دو نسخه 32bit ی به حجم 2.43 GB و نسخه 64bit ی به حجم 3.15 GB منتشر نمود. فایل دانلود شده به صورت یک DVD Image و به فرمت ISO هست که به راحتی می‌توانید آن را به کمک هر برنامه‌ راینری همانند Nero برروی یک DVD رایت نمایید. این نسخه‌ها به دلیل بتا بودن و جهت تست کاربران به شکل مجانی از سایت مایکروسافت و در یک نسخه Ultimate قابل دریافت شدن هستند. مایکروسافت در این OS جدید نسبت به ویندوز Vistaو XPاز لحاظ ظاهر، امکانات، مشکلات سخت‌افزاری و از همه مهم‌تر سرعت تغییرات مثبتی داشته است. از سال 2000 و پس از ویندوز موفق XP قرار بود که این OS منتشر شود، اما به دلایل مختلف و مشکلات متعدد و همانند همیشه عجله بیل گیتس ویندوز Vista مشکل دا ر!،در سال 2006 منتشر نمود. اما به گفته مسولان مایکروسافت Windows 7 نسخه ارتقا یافته و بهینه شده Windows Vista هست که مشکلات آن را ندارد.


بر خلاف تبلیغات زیاد برای Vista و فشار‌های آشکار و پنهان مایکروسافت بر شرکت‌های قطعه سازی و صنعت PC برای پشتیبانی 100% از ویندوز ویستا در محصولات خود و ندادن درایور XP به همراه محصولات خود، سعی نمود که کاربران را به سمت ویستا بکشد. اما مشکلات متعدد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از یک سو و عطش زیاد ویستا برای مصرف بیهوده Resource کامپیوتر و کندی آن نسبت به XP در اکثر زمینه‌ها، سیاست‌ها و تبلیغات مایکروسافت را باطل نمود.

مکینتاش در نسخه جدید سیستم عامل خود با کلی امکانات گرافیکی و توانایی‌های جالب بسیار سریعتر و پایدارتر از ویندوز ویستا بود. همچنین در همین دوران بعضی از نسخه‌های جدید لینوکس هم پیشرفت‌های قابل توجهی نمودند و کاربران ناراضی ویندوز ویستا و حتی بعضی از کامپیوترسازان را به سمت خود جلب کردند (مانند لینوکس Ubuntu) مخصوصا که نسخه آخری مکینتاش قابل نصب روی PC هم بود و قرار است که کاملترین نسخه سازگار با PC خود را در سال 2012 بیرون بدهد!
به دلایل فوق و همچنین شکایت‌های مکرر کاربران از سرعت و مشکلات سازگاری ویندوز ویستا و رو آوردن مهم‌ترین متحدان سخت‌افزاری و کامپیوترسازی!! مایکروسافت مانند Dell به نصب Linux Ubuntu به جای ویندوز Vista برروی لپ تاپ‌های خود و حتی downgrade نموندن ویندوز ویستا به XP و خبرهای موفقیت سیستم‌ عامل‌های شرکت‌های دیگر، مایکروسافت را مجبور نمود که Windows 7 را بالاخره تولید و روانه بازار نماید.

تاریخچه
مایکروسافت پس از موفقیتی که در تولید 2 سیستم عامل بسیار موفق خود یعنی Windows XP و Windows Server 2003 به دست آورد، تصمیم گرفت که پروژه جدید و بسیار متفاوتی را آغاز نماید. این پروژه جدید که یک سیستم عامل جدید بود در سال 2000 میلادی شروع شد و با Codename ی به نام Blackcomb چشم به دنیای مایکروسافت و محققان و برنامه نویسان آن گشود. پس از چند سال تحقیق و مطالعه مایکروسافت هدف خود را برای ساخت Blackcomb دقیقا مشخص نمود. این نوزاد باید دارای توانایی‌های جدیدی میبود که یکی از پیشرفته ترین و مهم‌ترین آنها تکنولوژی‌ به نام WinFS بود.

در اوایل سال 2003 مایکروسافت پس از تاخیر کوتاهی که در پروژه پیش آمد نسخه کوچکی از Blackcomb را با Codename ی به نام Longhorn تولید نمود. در اواسط سال 2003 مایکروسافت لانگ هورن بخشی از توانا‌یی‌هایی که اساسا برای Blackcomb در نظر گرفته شده بود را به ارث برد. از جمله این توانایی‌های به ارث برده می‌توان به WinFS و Desktop Windows Manager و Component های جدید بر اساس Net Framwork. نام برد. (بعد ها بر اساس ویندوز لانگ هورن، ویندوز Vista تولید نهایی شد)

در تابستان 2003 که برای مایکروسافت به «تابستان کرم‌ها» مشهور شد، مایکروسافت شاهد حمله گسترده کرم‌ها (نوعی ویروس هستند) به تمامی سیستم عامل‌های خود شد. مشهورترین این ویروس‌ها Blaster و Sobig و Welchia بودند. به همین دلیل مایکروسافت تغییری در اولویت‌های خود دارد و پروژه لانگ هورن را موقتا متوقف نمود و شروع به ساخت Service Pack برای ویندوز‌های XP و Server 2003 نمود. مایکروسافت در سپتامبر 2004 پروژه لانگ هورن را از پایه دوباره شروع به کار نمود reset نمود. تا اینکه در سال 2006 مهمترین featuresهای ویندوز Vistaنام نهایی لانگ هورن را کنار گذاشت و همچنین نام پروژه Blackcomb را به نام Vienna تغییر داد. با اینحال، مایکروسافت با توجه به تمامی این مسائل Windows Vista را منتشر نمود ولی در همان سال‌ها و در تاریخ 20 Jun سال 2007 رسما اعلام نمود که «نام نسخه بعدی سیستم عامل، فعلا در درون کمپانی به Windows 7 خوانده می‌شود» این نام همانند همیشه چندین ماه قبل از این اعلام رسمی به بیرون درز نموده بود.تا اینکه در تاریخ 13 اکتبر 2008 Mike Nash نایب رئیس مدیر تولید مایکروسافت رسما نام Windows 7 را نام رسمی و نهایی پروژه Vienna نامید.در 16 اکتبر 2008 CEO مایکروسافت Steve Ballmer اعلام کرد که: «ویندوز 7 مشکل سازگاری با سیستم عامل قبلی خود نخواهد داشت برعکس ویندوز Vista که اینچنین بوده!» و همچنین به این نکته اشاره کرد که «به دلیل رابطه‌ای که بین ویندوز 7 و ویندوز ویستا هست (از لحاظ تاریخچه‌ای که عرض شد) در واقع ویندوز 7 یک ویندوز ویستای بهبود یافته و بیشرفته خواهد بود.» در 27 دسامبر 2008 اولین نسخه بتای ویندوز 7 به بیرون درز کرد و بر اساس تست سایت ZDNet این ویندوز در بعضی از زمینه‌ها مهم از لحاظ سرعت از ویندوز XP و Vista بهتر بوده. این زمینه‌ها همانند، زمان Boot شدن و Shotdown ویندوز و سرعت کار با فایل‌ها و همچنین باز نمودن برنامه‌ها بوده است.

نسخه های ویندوز 7 :

 

طبق گفته ی مایکروسافت ویندوز 7 در 4 نسخه منتشر میشود با مشخصات زیر :

Starter

 

Simpler and easier to use

Windows 7 Starter makes small notebook PCs easier to use because it puts less between you and what you
want to do—less waiting, less clicking, less hassle connecting to networks. Windows 7 Starter combines the
latest in reliability and responsiveness with the familiarity and compatibility of Windows

 

 

 

 

 

 

Home Premium

 

 

The best entertainment experience on your PC

Windows 7 Home Premium makes it easy to create a home network and share all of your favorite
photos, videos, and music. You can even watch, pause, rewind, and record TV. Get the best
entertainment experience with Windows 7 Home Premium

 

 

Professional

 

 

Everything you need for work and home

With Windows 7 Professional, fewer walls stand between you and your success. You can run many Windows XP
productivity programs in Windows XP Mode and recover data easily with automatic backups to your home
or business network. You can also connect to company networks effortlessly and more securely with
Domain Join. With all the exciting entertainment features of Windows Home Premium, it’s a great choice
for home and for business

 

 

Ultimate

 

 

Designed for people who want it all

Windows 7 Ultimate is the most versatile and powerful edition of Windows 7. It combines remarkable
ease-of-use with the entertainment features of Home Premium and the business capabilities of Professional,
including the ability to run many Windows XP productivity programs in Windows XP Mode. For added security,
you can encrypt your data with BitLocker and BitLocker To Go. And for extra flexibility, you can work in any of
35 languages. Get it all with Windows 7 Ultimate

 

 انواع نسخه های نهایی ویندوز 7 به همراه مشخصات آنها تا به حال:

 

انواع نسخه نهایی شناسایی شده توسط سافت گذر به صورت زیر است:

1- نسخه 7600 که احتمال نهایی بودن آن می رفت و در سایت قرار داده شد و ما نوشتیم که تا مشخص شدن اینکه این نسخه نهایی است یا نه آن را نهایی اعلام نمی کنیم.

اطلاعات نسخه 64 بیتی:

7600.16384.090710-1945_x64fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULXFRER_EN_DVD.iso
SIZE: 3,224,717,312
SHA1: 0x31849B315290EFABFD81F967ED3C553D82925E4C

و

6.1.7600.16385.win7_rtm.090713-1255

MD5: 55B0BE3827D9BA405BEC10FC8756553F

SHA-1: 6A1E0FFF42536451ED533E449CF8DC456D684FD4

اطلاعات نسخه 32 بیتی:

6.1.7600.16385.win7_rtm.090713-1255

MD5: C3181C98956BD1634DC005DE3068E6F3

2- نسخه ای که گروه کرک WZT منتشر شد و واقعا RTM بود و همین نسخه در حال حاضر روی سایت است. بیلد 7600 با نسخه 7600 نهایی (RTM) فرق کوچکی داشت و آن در نسخه جزئی تر یعنی 7600.16385 بود. نسخه 7600 غیر نهایی به صورت 7600.16384 بود. البته ظاهرا در نوع 64 بیتی.

اطلاعات نسخه 32 بیتی:

MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X86.RETAIL.ENGLISH.DVD-WZT

BUILD: 7600.16385.090713-1255

7600.16385.090713-1255_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULFRER_EN_DVD.iso

 - iso has been made from original m$ files and folders set.

SIZE: 2,501,892,096 byte

SHA1: 4fb88ed0e763a0cd82d388e7fdaabd10fc0846d1

MD5: c7102805815abb3b6b4796a8cc3fb008

اطلاعات نسخه 64 بیتی:

MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X64.RETAIL.ENGLISH.DVD-WZT

BUILD: 7600.16385.090713-1255

7600.16385.090713-1255_x64fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULXFRER_EN_DVD.iso

 - iso has been made from original m$ files and folders set.

SIZE: 3,223,209,984 byte

SHA1: 29d32ad89b7eb05033974c99f8fc41d06f36a58c

MD5: 4171999e05724d309a62104d83485d69

3- نسخه Enterprise نهایی

اطلاعات نسخه 32 بیتی:

MICROSOFT.WINDOWS.7.ENTERPRISE.7600.16385.RTM.X86.VOLUME.ENGLISH.DVD-WZT
BUILD: 7600.16385.090713-1255
7600.16385.090713-1255_x86fre_enterprise_en-us_VL-GRMCENVOL_EN_DVD.iso
- iso has been made from original m$ files and folders set.
SIZE: 2,400,387,072 byte
SHA1: f0f9454d1c0fae0708b8e7d075fa872c939faffd
MD5: e88b1f8f5967b2dcaebb6968e5aba10f

اطلاعات نسخه 64 بیتی:


MICROSOFT.WINDOWS.7.ENTERPRISE.7600.16385.RTM.X64.VOLUME.ENGLISH.DVD-WZT
BUILD: 7600.16385.090713-1255
7600.16385.090713-1255_x64fre_enterprise_en-us_VL-GRMCULXFRER_EN_DVD.iso
- iso has been made from original m$ files and folders set.
SIZE: 3,119,726,592 byte
SHA1: 91ec3227fc94f1714541ad891b285f002d371b8e
MD5: 4c8ff758694346e2e9abccaefe816607

4- بعد از آن نسخه ای با نام Gold Final آمد که MD5 و در واقع حجم و مشخصات دقیق فایل ISO آن با نسخه RTM‌ گروه WZT متفاوت بود و عنوان شد که اورجینال مایکروسافت است.

اطلاعات نسخه 32 بیتی:

7600.16385.090713-1255_x86fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULFRER_EN_DVD

md5: d0b8b407e8a3d4b75ee9c10147266b89

اطلاعات نسخه 64 بیتی:

7600.16385.090713-1255_x64fre_client_en-us_Retail_Ultimate-GRMCULFRER_EN_DVD

md5: f43d22e4fb07bf617d573acd8785c028

5- بعد از آن نسخه ای با نام Untouched Original آمد که باز MD5‌ متفاوتی داشت و نهایی معرفی شد.

6- نسخه ای توسط گروه GRP معرفی شد که عنوان شد DVD از روی DVD‌ اورجینال نسخه نهایی گرفته شده است.

7- نسخه ای با نام OEM به همراه Key هایی معرفی شد که گزارش شد که توسط مایکروسافت بلاک شده است. این نسخه توسط گروه YOMOFOSHEREISOEM معرفی شد.

8- نسخه ای با نام OEM

اطلاعات نسخه 32 بیتی:


SHA1: 9018D76CD7EB1098257F8474D9D7D40AF948E143
MD5: 28ECC57D83286BC15E7CF7A80CB940F3
CRC: FDFFFF5A

اطلاعات نسخه 64 بیتی:


SHA1: 82C8C36423A1511516E54DC7E54B96603AA88F01
MD5: DAD9F7A0B4D5D928A6A67BA6CD896350
CRC: 2211FE19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

آیا می‌دانید Patch چیست ؟

 

تولید کنندگان نرم افزار پس از آگاهی از وجود نقاط آسیب پذیر در محصولات خود ، با ارائه Patch های لازم اقدام به برطرف نمودن مسئله و حل مشکل ایجاد شده ، می نمایند . تمامی کاربران کامپیوتر می بایست از نصب آخرین Patch های ارائه شده مرتبط با محصولات نرم افزاری که بر روی سیستم خود استفاده می نمایند ، مطئمن گردند . اعتقاد عملی به سیاست فوق ، ضریب حفاظتی و امنیتی سیستم شما را افزایش خواهد داد همانند وصله های یک لباس که باعث بهبود سوراخ ها و روزنه های موجود می گردد ، وصله های نرم افزاری باعث بهبود سوراخ ها و حفره های موجود در برنامه های نرم افزاری می گردند Patch ها  یک مشکل خاص و یا نقطه آسیب پذیر در یک نرم افزار را برطرف می نمایند . در برخی موارد تولید کنندگان نرم افزار در مقابل ارائه یک patch ، اقدام به ارائه یک نسخه جدید از نرم افزارهای خود می نمایند ( ارتقاء نرم افزار ). تولید کنندگان نرم افزار ممکن است به نسخه جدید ارتقاء یافته به عنوان یک patch مراجعه نمایند

*نحوه آگاهی از patch مورد نیاز :

تولید کنندگان نرم افزار پس از آماده شدن patch ها ، آنان را بر روی وب سایت های خود ارائه خواهند داد . کاربران کامپیوتر می توانند با مراجعه به سایت شرکت عرضه کننده محصول نرم افزاری در مرحله اول از ارائه Patch جدید آگاهی یافته و در مرحله دوم با دریافت و نصب آن ، نرم افزار نصب شده بر روی سیستم خود را ارتقاء دهند . پس از ارائه یک patch ، می بایست سریعا اقدام به نصب آن بر روی سیستم شود . بدین ترتیب فرصت استفاده از نقاط آسیب پذیر موجود در یک محصول نرم افزاری توسط مهاجمان سلب و امکان موفقیت آنان کاهش می یابد. برخی نرم افزارها بصورت اتوماتیک بررسی لازم در خصوص ارائه نسخه های جدید و بهنگام شده را انجام داده و به کاربران اعلام می نمایند که یک نسخه جدید ارائه شده و امکان دریافت و نصب آن وجود دارد . برخی از تولید کنندگان نرم افزار ، آماده شدن یک Patch را از طریق Email به اطلاع کاربران می رسانند. در صورتی که امکان استفاده از تسهیلات فوق وجود داشته باشد ، پیشنهاد می گردد که از مزایای آن استفاده گردد. در صورتی که امکان استفاده از پتانسیل های اشاره شده وجود نداشته باشد ، می بایست به صورت ادواری از وب سایت های تولید کنندگان بازدید نموده تا در صورتی که یک patch جدید ارائه شده باشد از وجود آن آگاه وسریعا" نسبت به دریافت و نصب آن بر روی سیستم خود اقدام نمود.

 

تفاوت بین "Workgroup", "Standalone" و "domain"چیست؟

هر ایستگاه کارى NT در یک Workgroup و یا یک domain شرکت مى‏کند. اکثر کمپانیها براى مدیریت منبع از طریق مجرى، داراى مشارکت ایستگاه کارى NT در یک domain هستند.

domain یک یا چند سرویس‏دهنده است که سرویس‏دهنده NT را با تمام عملکردهاى سرویس دهنده‏ها بصورت یک سیستم منفرد اجرا مى‏کند. domain نه تنها شامل سرویس‏دهنده‏هاست، بلکه شامل ایستگاههاى کارى NT، ویندوز براى ماشینهاى Workgroup و حتى ماشینهاى LAN Manager 2.x مى‏باشد. بانک اطلاعاتى کاربر و گروه تمام منابع یک domainرا پوشش مى‏دهد. domainها مى‏توانند از طریق domainهاى قابل اطمینان به یکدیگر مرتبط شوند. مزیت domainهاى قابل اطمینان در این است که یک کاربر براى بدست آوردن منابع از میان چندین domain، تنها نیاز به یک account کاربر و کلمه عبور دارد و مدیران یقیناً مى‏توانند منابع را مدیریت کنند.

یک Workgroup، گروهى از ایستگاههاى کارى است که به یک domainتعلق ندارند. یک ایستگاه کارى مستقل NT، یک Workgroup خاص است.

accountهاى کاربر و گروه بطور متفاوتى بین domain و موقعیتهاى Workgroup مدیریت مى‏شوند. accountهاى کاربر مى‏توانند در سطح محلى یا domain تعیین شوند. یک account کاربر محلى مى‏تواند تنها به همان کامپیوتر محلى logon شود، در حالى که account domainمى‏تواند از هریک از ایستگاههاى کارى در domain logon شود.

accountهاى گروهى سراسرى در سطح domain تعیین مى‏شوند. یک account گروهى سراسرى راه ساده‏اى براى دستیابى به زیر مجموعه کاربرهاى یک domain است، مثلاً یک دایرکتورى یا فایل منفرد که روى یک سرویس دهنده خاص در domain قرار گرفته است. accountهاى گروهى محلى بروى هر کامپیوتر معین مى‏شوند. یک account گروهى محلى مى‏تواند داراى accountهاى گروهى سراسرى و accountهاى کاربر بصورت اعضا باشد.

در یک domain، بانک اطلاعاتى کاربر و گروه توسط سرویس‏دهنده‏ها به اشتراک گذاشته مى‏شود. ایستگاههاى کارى NT در domain، هیچ کپى از بانک اطلاعاتى کاربر و گروه ندارند، اما مى‏توانند مختص خود را دارد و این اطلاعات را قسمت نمى‏کند.

ویژگی های مطرح جدید ویندوز 7 در یک نگاه :

ویژگی هایظاهری جدید همچون Windows Aero به مراتب پیشرفته تر و زیباتر، ویژگی Desktop Slide Show Windows Explorer بسیار تواناتر با قابلیت های آرشیو مجازی و جستجوی باز و

Taskbar بسیار پویا با قابلیت های منحصر به فرد که از حالت یک نوار سادهخارج شده است و عمده ترین تغییر خود را از ویندوز 95 تا ویستا در ویندوز 7 کرده است.


بهره مندی از Windows Media Player 12 ، Internet Explorer 8 و Direct X 11 .0:

ویژگی های متعدد مدیریتی پنجره ها و کلید های میانبر متعدد و جدید برای ویندوز 7
ویژگی های متعدد مالتی مدیا و سینمای خانگی به همراه پشتیبانی سیستم عامل ازاکثر فرمتهای رایج صوتی و تصویری و حتی High Definition سرعت بالای Boot سیستمو بالا آمدن سریع آن در قیاس با ویندوز ویستابهبود چشمگیر ویندوز در زمینه Touch Inputو همچنین Speech Recognition پشتیبانی عالی از CPU های چند هسته ایو حتی پشتیبانی همزمان از دو کارت گرافیک از دو کمپانی مختلف روی یک سیستم
نسخهجدید و تغییر یافته تمامی نرم افزارهای درونی ویندوز از جمله Paint و Wordpad و  …
آیتم های متعددی افزوده شده به Control Panel ویندوز از جمله ClearType Text Tuner, Display Color Calibration Wizard, Gadgets, Infrared, Recovery, Troubleshooting, Workspaces Center, Location and Other Sensors, Credential Manager, Biometric Devices, System Icons, Windows Action Center

بالارفتن سرعت و کیفیت در کنار پائین آمدن استفاده سیستم عامل از منابع سیستمی:
ویندوز هفت، بدون شک بسیار کمتر از ویستا از منابع سیستمی همچون CPU و RAM استفاده می کند و بخش زیادی از قدرت آنها را در اختیار نرم افزارهای دیگر قرار میدهد.
همانگونه که قبلاً هم وعده داده شده بود، مایکروسافت تمام تلاش خود رابکار گرفته است تا زمانهای پرت سیستم عامل (مانند زمان لود شدن، زمان خاموش شدن،زمان برگشت از Standby و) را کاهش دهد. بهبود یافتن این زمانها در نسخه بتایی کهبه تازگی عرضه شده است، به روشنی مشهود می باشد.

استفاده مطلوبتر از باتری:

با توجه به توسعه یافتن تعداد کاربران کامپیوترهای همراه، سیستم عاملهاباید توجه بیشتری به استفاده از باطریها داشته باشند. ویندوز ۷ نیز نسبت به سیستمعاملهای قبلی مایکروسافت دارای ویژگیهای برتری در این زمینه است. که از آن جمله میتوان به کم نور شدن صفحه مانیتور در زمانهای بیکاری اشاره نمود.بهینه شدننوار Taskbar :

نسخه جدید نوار Taskbar ویندوز کاملاً با آنچه که پیش از ایندیدید متفاوت است. در نوار جدید، هر برنامه با یک آیکن نمایش داده می شود و تمامپنجره های برنامه مذکور بر روی همان آیکن تجمیع می شوند، بطوری که با قرار دادننشانگر ماوس روی آیکن مربوطه نسخه thumbnail هر پنجره قابل مشاهده خواهد بود.

حتی شما می توانید برخی از برنامه های پر کاربرد را در این نوار Pin کنید تادسترسی سریعتری به آنها داشته باشید (نسخه پیش رفته(QuickLunch
البتهویژگی Thumbnail با محصولات مایکروسافت فعلآً سازگارتر است. مثلاً با نگه داشتنماوس روی آیکن IE همه Tabهای باز هم به نمایش در می آیند. این در صورتی است که درمورد Firefox فقط پنجره ها نمایش داده می شوند و Tabهای داخلی دیده نمی شوند!

نامرئی کردن پنجره ها:

ویژگی Show Desktop از گزینه های گاهاً پرکاربرد و به درد بخوری است. این ویژگی نیز در ویندوز ۷ دستخوش بهبود گردیده. با نگهداشتن نشانگر ماوس روی آیکن Show Desktop که حالا در انتهای سمت راست نوار Taskbar و بعد از ساعت قرار گرفته است، همه پنجره های باز حالت نامرئی پیدا می کنند و کاربرقادر خواهد بود تا صفحه میزکار را ببیند. البته همچنان با کلیک کردن روی این آیکن،پنجره ها به حالت Minimize در می آیند.

بهبود یافتن مدیریت شبکه:

بنا به تجریه دریافته ام که سرعتِ یافتن و رد و بدل کردن اطلاعات در شبکه (حداقل در مورد شبکه Workgroup - Lan و Wireless با Access Point) نسبت به Windows XPبسیار بسیار و نسبت به Windows Vista کمی بهبود یافته است!

در مورد اتصالات VPN، نوع IKEv2 نیز به انواع PPTP، L2TP و SSTP اضافه شده که متاسفانه فعلآً بهدلیل عدم سازگاری با سرور موجود در ISP موفق به تجربه آن نشده ام.
همچنین Connect کردن انواع اتصالات در Windows 7 نسبت به Vista کم دردسرتر شده است و Wizard بی موردی که ایجاد شده بود، حذف گردید!


 Share
کردن منابع در Windows 7 نیز نسبت به Vista راحتتر شده است و کاربران عمومی می توانند تنظیمات حرفه ای تریرا با کمک Wizard موجود اعمال نمایند.

توسعه یافتن مدیریت Deviceها:

علاوه بر اینکه ویندوز۷ از Bluetooth بصورت پیشفرض پشتیبانی می کند، صفحه Devices and Printers آن نیز تغییرات زیادی داشته است که همه آنها در جهت راحتترکردن کارها صورت گرفته اند.

Paint و WordPad جدید:

برنامه های ساده Paint و WordPadی که در تمام نسخه های سیستم عامل Windows موجود هستند، این بار باشکل و شمایل جدیدی ظاهر می شوند.

 

 
/ 0 نظر / 42 بازدید